A főúton álló német kereszt. 1940. Bachin Imrahje
Kereszt az Ady Endre utcában.
Kőkereszt a Gyadai réthez vezető úton
A főúton álló német kereszt. 1940. Bachin Imrahje
Kereszt az Ady Endre utcában.
Kőkereszt a Gyadai réthez vezető úton
A pestisjárvány itt eltemetett áldozatai emlékére az 1740-ben épült Rókus kápolna körül a múlt század elejéig működött egy temető, amit 1761-ben nyitottak az épülő székesegyház közelében akkor lezárt kiváltására. A szomszédos áruház építésekor felszámolt temetőre csak a kápolna melletti egykori temetőkereszt emlékeztet.
Frissítés
Áthelyezték 2017.06.15-én a keresztet a kápolná háta mögöl a kápolna mellé.
Ez a kereszt sem lett volna meg, Szalay Ákos listája, és Dr. Birkás János gps adatai nélkül. A terület nem járható, sem ösvény sem út nem vezet a kereszthez, és a bokrok cserjék, szinte teljesen benőtték a területet. Képek a keresztről, illetve a csonkjáról, mert a teteje sajnos már régen letörött.
Tájértéktár megnevezés: Háromszögelt kereszt
Sajnos ez a kereszt nyomtalanul eltűnt, semmi nyoma nincsen. Írtam Szalay Ákosnak, aki Mirkó Ferenc munkája alapján összegyűjtötte a kereszteket, és Dr. Birkás János készített hozzá geodéziai felmérést. A GPS adatok alapján sem lett sajnos a kereszt. A navigációs adatok szerint, az alábbi képen a zöld nyílnál kellene lennie a keresztnek, de sajnos semmi nincs ott. A geodéziai mérés szinte napra pontosan két éve, 2011.05.13.-án készült. Akkor még biztos megvolt a kereszt, sőt Szalay Ákos még tavaly is látta. Aki tud valamit róla, írja meg..
Így néz most ki a terület:
Egy kép szerencsére megmaradt, a Börzsöny barátai honlapról másoltam.
Betonvasból készült, kovácsoltvas nyílhegy végződéssel, díszekkel és 1956 felirattal ellátott kereszt a püspöki palota Konstantin téri homlokzata előtt. A keresztet egy alacsony kőtámfalon helyezték el. Lábánál kis márványtábla: "Világ csodája 1956-os magyar forradalom".